Молитвы ко святителю Иоасафу, еп. Белгородскому

• Май 7, 2015

ioasaf02

Святителю Христу Богу возлюбленне, /
правило веры и образ милосердия людем был еси, /
бдением же, постом и молитвою, /
яко светильник пресветлый, просиял еси /
и прославлен от Бога явился еси: телом убо в нетлении почивая, /
духом же Престолу Божию предстоя, /
чудеса преславная источаеши. /
Моли Христа Бога, /
да утвердит нас в Православии и благочестии /
и спасет души наша

Ин тропарь, глас 2

Молитвенниче издетства преизрядный, / Богоизбранный святителю Христов Иоасафе, /
правило веры и образ милосердия благочестным житием всем являеши, /
и с верою к тебе притекающим обильно исцеления источаеши. /
Моли Христа Бога, да утвердит в державе Российстей правоверие, мир и благочестие и спасет души наша.

Многоразличныя подвиги жития твоего кто исповесть? /
Многообразныя милости Божия тобою явленныя кто исчислит? /
Дерзновение же твое у Пречистыя Богородицы и Всещедраго Бога добре едуще, /
во умилении сердечнем зовем ти: / не лиши и нас твоея помощи и заступления, /
святителю Христов и чудотворче Иоасафе.

Молитва 1.

О святителю Христов Иоасафе, чудотворче Белоградский! Веруем грешнии и недостойнии, яко очи Господни на праведных и уши Его на молитву их, и Того ради к молитвам твоим прибегаем и ходатайства твоего за нас просим, по глаголу апостольскому уповающе, яко любы твоя николиже отпадает. Во гресех и болезнех наших льну курящемуся и трости сокрушенней уподобихомся, и, аще живем, милостию Бога живем и за молитвы праведник Его. Приклони убо и ты, отче праведне, сердце твое к молению нашему, и предстательством твоим даждь роду христианскому от Господа мир и благословение. Православие укрепи, нападения же лукавнующих и беззаконных на Церковь Божию отжени. Умоли Отца Небеснаго избавитися нам от нашествия вражескаго, от междоусобий и смятений народных, от губительных поветрий и смертоносныя язвы, от глада, огня, потопа и иных бед и обстояний. Испроси у Христа Бога душам нашим крепость и телесем нашим потребное здравие, болезнем же исцеление: хромым хождение, слепым прозрение, разслабленным утверждение, печальным утешенеие и от всех скорбей избавление. Отпадшия же лозы Христовы ветви паки с тобою соедини, еяже и сам причастник быти сподобился еси, да тако прославится тобою пречестное и великолепное Имя Бога Нашего, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 2, пред честными мощами святителя глаголемая

О великий угодниче Божий и преславный чудотворче, святителю Иоасафе! От дальних и ближних градов и весей сошедшеся, во еже на месте подвигов твоих помолитися и многоцелебныя мощи твоя облобызати, из глубины сердца взываем к тебе: жезлом благости, якоже пастырь добрый, упаси заблудшия овцы стада Христова, во дворы Господни сия всели, огради нас от соблазна, ересей и расколов, научи во странствиях сущих горняя мудрствовати: рассеянный ум наш просвети и на путь истины направи, охладевшее сердце согрей любовию ко ближнему и ревностию ко исполнению велений Божиих, грехом и нерадением ослабленную волю нашу оживотвори благодатию Духа Всесвятаго: и да твоему пастырскому гласу последующе, сохраним в чистоте и правде души наша, и тако, Богу помогающу, Небеснаго Царствия достигнем, идеже купно с тобою воспрославим Пречестное и Великолепое Имя Отца и Сына и Духа Святаго во веки веков. Аминь.